Eksperyment 14:
Jak osiągnąć efekt kremu?

Czy wiesz… Jak pomóc dziecku odkryć jego kreatywność?

Dzieci są z natury kreatywne, dlatego zadaniem rodzica czy opiekuna jest podążanie za ich ciekawością świata i wspieranie na każdym etapie tej pasjonującej przygody. W jaki sposób? Jak radzi Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży: Pozostaw dziecku jak najwięcej swobody. Pozwól doświadczać, żeby samo mogło przekonać się, co lubi. Niech próbuje różnych aktywności, testuje nowe pasje, zajęcia dodatkowe. Nie narzekaj, że „znowu wymyśla coś nowego”. Przeciwnie, doceń każde kolejne zainteresowanie. Rozmawiaj z dzieckiem o jego pasjach, wykaż zaangażowanie.

Warto postawić na swobodę także w codziennych kwestiach: pozwólmy dziecku wybrać produkty spożywcze w sklepie czy zdecydować o ubiorze do szkoły. Te pozornie błahe sprawy wzmacniają poczucie sprawstwa u dziecka, a przez to pobudzają kreatywność. Tak naprawdę każdego dnia nadarza się okazja do rozbudzania kreatywności u dziecka. Nie musisz wymyślać niczego specjalnego, wystarczy na przykład wyjść na spacer i zachęcić dziecko do uważnego przyglądania się otoczeniu. Niech obserwuje, jakie zjawiska towarzyszą zmianie pogody czy pór roku. Jednego dnia na podwórku mijacie drzewa z gołymi gałęziami, kolejnego pojawiają się na nich małe pączki. To wszystko fascynujące obserwacje dla małego odkrywcy. Mogą być one świetnym pretekstem do rozwijającej rozmowy – tłumaczy nasz ekspert.

Dobrym pomysłem jest także zaproponowanie dziecku różnorodnych zajęć plastycznych oraz korzystania z klocków, które pomogą obudzić w nim zmysł konstruktora. A przede wszystkim pozostawmy przestrzeń na dużo swobodnej zabawy: bez instrukcji i wytyczonych ram tak, żeby dziecko podążało za tym, czego samo chce. To najlepszy sposób na odkrywanie kreatywnego potencjału – reasumuje Ewa Sękowska-Molga.


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji, czy życia zawodowego.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym