Eksperyment 10:
Jak zrobić tajnopis?

Czy wiesz… Czego dzieci uczą eksperymenty?

Wielu rodziców jest przekonanych, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym jest za małe na zabawę w „domowe laboratorium”, a na naukę biologii, chemii czy fizyki przyjdzie czas w drugiej połowie szkoły podstawowej. Tymczasem rozbudzanie zainteresowania zjawiskami przyrodniczymi pozwala dziecku lepiej rozumieć zachodzące wokół niego procesy.

Doświadczenia to dla dziecka okazja do zaobserwowania związku przyczynowo-skutkowego. Eksperymentować można przecież na każdym polu, chociażby podczas wspólnego gotowania. Każda sytuacja, w której dziecko próbuje i doświadcza czegoś nowego jest eksperymentem – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Poza wiedzą, którą nabywają dzieci, ważna jest rola eksperymentu w ich rozwoju społecznym i psychologicznym. Młodzi ludzie stają się dzięki nim samodzielni, ambitni, dążą do osiągania kolejnych celów. Wzmacniają poczucie własnej wartości i sprawstwa. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że eksperymentowanie zaszczepia w dziecku myślenie typu: „mogę samodzielnie wykonać trudny eksperyment, więc mogę wszystko!” – dodaje ekspert.Jak zrobić tajnopis?

Dzięki temu doświadczeniu poznasz sposób zapisywania informacji, którego uczy się szpiegów. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • kilka przekrojonych na pół winogron,
  • kartka papieru,
  • patyczek,
  • zapalona świeca lub żelazko,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym