Eksperyment 9: 
Jak ugotować wodę w folii?

Czy wiesz… Jak eksperymentowanie wpływa na naukę samodzielności?

Wychowanie samodzielnego oraz potrafiącego radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach dziecka to jedno z najważniejszych zadań, jakie stawiają przed sobą rodzice. Aby ten cel udało się zrealizować, dziecku należy pomagać, ale nie wyręczać je. Niech uczy się przez działania i doświadczanie, nawet jeśli ma być to nauka na błędach. To nieuchronna część procesu poznawania świata.

Jak to wpływa na naukę samodzielności? Jak tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży: Eksperymentowanie zakończone pozytywnym efektem ma duże znaczenie dla samodzielności dziecka. Kiedy widzi ono, że jest w stanie osiągnąć założony rezultat, doświadcza satysfakcji i smaku sukcesu. To wzmacnia w nim poczucie sprawstwa oraz wiary we własne możliwości. Jest dzięki temu nastawione, żeby dalej samodzielnie próbować.

Warto więc dbać, żeby poziom eksperymentu był dostosowany do wieku i możliwości dziecka. W przeciwnym razie, gdy będzie za trudny, może się ono łatwo zrazić. Nie wpłynie to pozytywnie na rozwój samodzielności młodego człowieka. Przeciwnie, będzie on oczekiwał ciągłej pomocy ze strony rodzica czy nauczyciela, bo uzna, że sam i tak nie da rady. Kiedy zaś zobaczy, że samodzielnie osiąga cel, będzie miał apetyt na więcej – dodaje ekspert.Jak ugotować wodę w folii?

Czy można podgrzać, a nawet zagotować wodę w torebce śniadaniowej? Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • plastikowa torebka np. śniadaniowa,
  • woda,
  • zapalona świeca,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym