zbliżenie fartucha laboratoryjnego z logo Forscherwelt

O Świecie Młodych Badaczy

Nasz wkład w podstawowe umiejętności naukowe.

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna firmy Henkel. Jej celem jest propagowanie podstawowej edukacji w zakresie nauk ścisłych wśród dzieci.

Sama inicjatywa Świat Młodych Badaczy miała swoje początki w roku 2011 w pozaszkolnym centrum edukacyjnym dla małych dzieci w Düsseldorfie – Forscherwelt. W przeciwieństwie do tradycyjnej pracowni szkolnej centrum zapewnia dzieciom miejsce do odpoczynku a także do ruchu, wymiany zdań i refleksji.

Zakres tematyczny zajęć, przeznaczonych początkowo tylko dla dzieci pracowników, koresponduje z obszarami badawczo-rozwojowymi firmy Henkel. Program obejmuje specjalistyczne kursy wakacyjne i moduły dydaktyczne poświęcone tematom klejenia, prania, higieny osobistej i zrównoważonego rozwoju. Przewidziano również kursy szkoleniowe dla nauczycieli.

W międzyczasie wakacyjny program przeznaczony dla dzieci pracowników zyskał na popularności jako pozaszkolne centrum edukacyjne dla lokalnych szkół podstawowych. Zaś od 2014 r. nabrał charakteru międzynarodowego. Inicjatywa realizowana w zakładach firmy Henkel od Azji i Bliskiego Wschodu po Amerykę Północną i Południową koncentruje się na podstawach przedmiotów ścisłych. Hasło „Forscherwelt to go” przyświeca objazdowym programom realizowanym dla szkół i w szkołach, regularnym kursom w pozaszkolnych placówkach edukacyjnych prowadzonych przez organizacje partnerskie oraz modułom cyfrowym.

Wzbudzanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi

Dr Simone Bagel-Trah, przewodnicząca Rady Nadzorczej i Komitetu Akcjonariuszy w firmie Henkel, sama interesowała się „eksperymentami” od najmłodszych lat. To jej własna fascynacja przedmiotami ścisłymi sprawiła, że doktor nauk biologicznych zorganizowała system, aby pokazać dzieciom, jak świetnie można „bawić się nauką” w okresie kształtowania się ich osobowości. Firma Henkel, pod jej patronatem, uruchomiła w kwietniu 2011 r. długofalową inicjatywę edukacyjną skierowaną zwłaszcza do małych dzieci – poniżej 10 lat.

zdjęcie Simone Bagel-Trah

„Przed nami wciąż jest wiele do odkrycia. Dlatego w naszym programie Świat Młodych Badaczy chodzi o to, by wzbudzać w dzieciach zainteresowanie nauką, by były ciekawe, miały odwagę zadawać pytania i czuły radość z odkrywania świata“.

Dowiedz się więcej

Media społecznościowe i komunikaty prasowe

All news