Eksperyment 8:
Jak zrobić strzałkę zmieniającą kierunek?

Czy wiesz… Jak często eksperymentować z dzieckiem?

Wspólne eksperymentowanie wspiera wielokierunkowy rozwój dziecka. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to pouczająca przygoda, która zachęca do zrozumienia zasad, jakimi rządzi się otaczający świat. Ale czy lepiej eksperymentować z dzieckiem „w nagrodę” czy regularnie?

Nie rób z eksperymentowania „wielkiego halo”, nie podkreślaj, że teraz będziecie eksperymentować itp. Niech stanie się to naturalnym elementem Waszej codzienności – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży. I dodaje: Nie szłabym tu w kierunku nagradzania poprzez eksperymentowanie czy jakąś szczególną regularność i przewidywalność. Po prostu, kiedy wszyscy znajdują na to przestrzeń, przystępujecie do działania. Czasem kilka dni z rzędu, czasem raz w miesiącu. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, gdy dziecko uczestniczy w cyklicznych zajęciach dodatkowych. W takim wypadku nie może samo decydować, kiedy weźmie w nich udział, a kiedy nie.

Planując czy przygotowując wspólne doświadczenia warto wziąć pod uwagę także to, że młodzi ludzie tak łatwo, jak czymś się ekscytują, tak i szybko się nudzą. Dlatego nie należy zarzucać dziecka formą aktywności, jaką jest eksperymentowanie. Nawet, jeśli traktuje ją jako dobrą zabawę, to może ona szybko się znudzić, a w rezultacie doprowadzić do przesytu. Wszystko z umiarem – przypomina ekspert.
 


Jak zrobić strzałkę zmieniającą kierunek?

Jest to jedno z najprostszych i najbardziej efektownych doświadczeń. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • kartka,
  • flamaster,
  • okrągła szklanka,
  • woda,
  • pomoc drugiej osoby!


No to zaczynamy!


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji czy życia zawodowego. Pomysłodawcą eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu Świat Młodych Badaczy.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym