Eksperyment 13: 
Jak sprawdzić, jak duża jest powierzchnia naszej skóry?

Czy wiesz… Jak zachęcić dziecko do „dodatkowej” nauki?

Z jednej strony wiemy, że dzieci mają wrodzoną potrzebę eksperymentowania, z drugiej zaś często ich pasja do nauki kończy się w momencie zamknięcia drzwi szkoły. Dlatego mamy dla Was 5 konkretnych wskazówek, jak zachęcić dziecko do „dodatkowej” nauki od naszego eksperta – Ewy Sękowskiej-Molga, psychologa dzieci i młodzieży. O czym zatem warto pamiętać?

1. Modeluj zachowania, to znaczy pokazuj na swoim przykładzie, że rozwój jest po prostu fajny. Czytaj, doświadczaj nowych aktywności, uczestnicz w szkoleniach i warsztatach. Dziecko, obserwując, szybko podchwyci Twój styl życia i „dodatkową” naukę potraktuje jako jego naturalny element. Z czasem stanie się to integralną częścią życia całej rodziny.

2. Angażuj dziecko w aktywności, które sam podejmujesz. Zaciekawiaj go nowościami. Oglądasz ciekawy film przyrodniczy – zaproś dziecko na wspólny seans. Opowiedz, czego dowiedziałeś się z ostatnio przeczytanej książki. Zadawaj przy tym otwarte pytania. Zaczynaj pewne czynności i proś dziecko, by je dokończyło. W ten sposób naturalnie zaangażujesz dziecko w naukę przez doświadczanie.

3. Pamiętaj, że dodatkowa nauka ma być przyjemna. Nie sprawdzą się tu żadne formy przymusu, kar czy nagród. Tylko, jeśli nauka będzie sprawiała dziecku radość, ma ono szansę wynieść z niej prawdziwą wiedzę i umiejętności. Najlepiej organizować ją w formie zabawy dostosowanej do wieku dziecka.

4. Daj dziecku wybór – narzucone odgórnie aktywności nie mają szans powodzenia. Jeśli dziecko samo wybierze, w jakim obszarze chce się rozwijać, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że wytrwa w swoim postanowieniu. Poza tym wzmocni to jego poczucie sprawczości, a tym samym pewność siebie.

5. Twoja postawa jest bardzo ważna. Bądź otwarty, akceptujący i wspierający. Zapomnij o krytyce, nie narzucaj swojego zdania. Kibicuj dziecku, niezależnie, na jaką formę nauki się zdecyduje. Każdy krok w kierunku rozwoju i zdobywania nowej wiedzy się liczy.


Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki, który może być inspiracją do dalszej edukacji, czy życia zawodowego.

W tym roku Henkel wraca ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie - formuła programu zostaje poszerzona o przestrzeń dla rodziców.

Udostępnij znajomym