Eksperymenty „Zrób to sam” – Kosmetyki

Pod pojęciem kosmetyków kryje się szeroka gama produktów, niektóre z nich służą do pielęgnacji skóry. Mówi się, że skóra jest naszym największym organem. Czy wiesz, jak dużo masz skóry? Ten eksperyment pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Poproś drugą osobę o pomoc.

Jak duża jest powierzchnia naszej skóry?

Do eksperymentu będziesz potrzebować:

 • kolegę/koleżankę
 • 1-2 rolki papieru toaletowego
 • 1 rolkę taśmy malarskiej

Aby określić powierzchnię skóry uczestnika eksperymentu, należy go dokładnie owinąć papierem toaletowym.

 1. Osoba, której rozmiar skóry mierzysz, najpierw stawia swoją lewą stopę na początku rolki papieru toaletowego. Ostrożnie owiń papier wokół jej lewej nogi aż do biodra, a następnie w ten sam sposób, ale przesuwając się od biodra w dół, owiń drugą nogę. Urwij papier i włóż jego zakończenie pod prawą nogę kolegi.
 2. Za pomocą taśmy klejącej przymocuj początek drugiej rolki papieru do spodni kolegi, na wysokości jego bioder i owijaj go wkoło papierem, przesuwając się stopniowo w górę, do szczytów klatki piersiowej. Następnie od ramienia owijaj rękę papierem aż do dłoni. Kolega trzyma zakończenie rolki w dłoni.
 3. Twój kolega musi uchwycić w drugą dłoń początek kolejnej rolki papieru. Owiń go wokół całej ręki oraz wokół ramion i szyi, aż do głowy. Uważaj przy owijaniu ramion i głowy, ponieważ w tych miejscach papier łatwo się rozrywa.
 4. Teraz ostrożnie zdejmij cały papier.
 5. Korzystając z taśmy, wyklej na podłodze kwadraty, które powinny mieć wymiar 1x 1 m, czyli 1 m2. Następnie, w przygotowanym kwadracie, rozłóż papier pasek po pasku.

Ile metrów kwadratowych ma skóra Twojego kolegi / koleżanki?

Efekt kremu

Czy rodzice kiedykolwiek smarowali Ci buzię kremem, mimo że bardzo tego nie chciałeś? Zastanawiałeś się, dlaczego to robili?

Do eksperymentu będziesz potrzebować:

 • 2 woreczki plastikowe
 • wazelina
 • 2 gumki do włosów

To zadanie wykonaj we współpracy z kolegą/koleżanką.

 1. Jedno z Was musi dokładnie umyć obie dłonie mydłem.
 2. Następnie na każdym nadgarstku umieścić po jednej gumce do włosów.
 3. Zadaniem drugiego z Was jest posmarowanie cienką warstewką wazeliny prawej dłoni partnera. Lewa dłoń ma pozostać czysta.
 4. Nałóż po plastikowym woreczku na każdą dłoń partnera (zarówno tą wysmarowaną wazeliną jak i tą czystą). Następnie zsuń gumki do włosów z nadgarstków kolegi, tak by „zamknąć” woreczki, uniemożliwiając dostawanie się powietrza do środka. Upewnij się, że możliwie jak najmniej wazeliny dotyka woreczka.
 5. Obserwuj dłonie kolegi przez 5 kolejnych minut.

Co się stało z woreczkami? Porównaj je. Jaką funkcję spełniła wazelina?