15 mar 2022

Henkel wspiera edukację najmłodszych

Program Świat Młodych Badaczy w nowej odsłonie

Firma Henkel Polska kontynuuje międzynarodową inicjatywę edukacyjną pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Program powraca z nową, bogatszą w eksperymenty, stroną internetową oraz warsztatami w szkołach podstawowych. W Polsce realizowany jest od października 2016 roku, w 2020 r. w odsłonie online. Jego celem jest rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

Świat Młodych Badaczy to program społeczno-edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Projekt pobudza kreatywność, rozwija umiejętności krytycznego myślenia oraz zbierania informacji, analizy i interpretacji danych. Program realizowany jest w formie 90-minutowych warsztatów w szkołach, podczas których dzieci wykonują eksperymenty badawcze – odmierzają na przykład ilości potrzebnych składników i samodzielnie identyfikują badane substancje. Są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków.

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje, środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te o tematyce ukierunkowanej na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, przetwarzanie makulatury a także dbanie o zdrowie. Warsztaty będą odbywać się w kilkunastu wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych firmy Henkel na terenie Polski.

- Cieszymy się, że wracamy ze Światem Młodych Badaczy w nowej odsłonie i z warsztatami, które będą prowadzili edukatorzy z firmy Leo Lab. Idea, która przyświecała Henklowi przy realizacji projektu, to wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania światem nauki od najmłodszych lat. Warsztaty Świata Młodych Badaczy zostały skonstruowane w taki sposób, by poniekąd „odczarować” fizykę, chemię czy biologię w oczach najmłodszych. Pozwolić im na odkrywanie tajników wiedzy poprzez doświadczenia i obserwacje. Dotychczas ponad 4 000 dzieci z kilkudziesięciu szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w warsztatach Świata Młodych Badaczy. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że po okresie, kiedy projekt dostępny był jedynie w formie cyfrowej i zdalnej, ponownie zawitamy do szkół   – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Dzieci zainteresowane tematyką poruszaną przez program Świat Młodych Badaczy znajdą wiele informacji oraz interesujących doświadczeń na nowej stronie internetowej programu henkel-swiatmlodychbadaczy.pl. Eksperymenty prezentowane tam można wykonać w domu samodzielnie lub przy pomocy rodziców. Doświadczenia powiązane są z obszarami działalności firmy Henkel takimi jak kleje, higiena osobista, pranie czy zrównoważony rozwój.  

- Rozbudzanie pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych wśród dzieci daje wiele satysfakcji – to te dzieci kiedyś będą wpływać na przyszłość naszej planety. Odświeżyliśmy w tym roku stronę internetową programu, dzięki czemu stała się ona atrakcyjniejsza i zawiera więcej eksperymentów do samodzielnego wykonania – dodaje Dorota Strosznajder.

Program Świat Młodych Badaczy realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty kilkukrotnie prowadzone były w szkołach w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Raciborzu i okolicach, Stąporkowie i powiecie koneckim oraz w Dzierżoniowie i okolicach. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 4000 dzieci.

- Nauka to nie tylko godziny spędzone z podręcznikiem czy zeszytem ćwiczeń. Nauka to także ciekawe doświadczenia i eksperymenty naukowe! To dzięki nim możemy skutecznie zachęcić najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy i do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w projekcie Świat Młodych Badaczy i pokazać dzieciom, że nauka może być również fajną zabawą – mówi Natalia Leońska z Leo Lab, partnera programu.

Informacje prasowe (200,57 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę
Magdalena Bryksa Szymańczak Solski Communications Sp. z o.o. (022) 242 86 43 mszymanczak@solskipr.pl Pobierz wizytówkę