25 wrz 2023

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

Henkel Polska kontynuuje realizowany razem z firmą LeoLAB międzynarodowy projekt edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Wpisał się on niejako na stałe w program roku szkolnego wielu placówek w miejscowościach zlokalizowanych wokół siedzib Henkla w Polsce. Po tegorocznych sukcesach projektu w rejonach Dzierżoniowa, Stąporkowa i Warszawy, obecnie gości on od 18 do 29 września br. w Raciborzu i okolicach, a udział w nim bierze blisko 400 dzieci z 11 szkół podstawowych. Nowością w tegorocznej edycji projektu jest również jego rozszerzona formuła w wersji online dostępna dla rodziców i dzieci, która zachęca do wspólnego eksperymentowania.

Projekt Świat Młodych Badaczy ma na celu promowanie nauk ścisłych wśród najmłodszych oraz rozwijanie w nich umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. Warsztaty inspirują dzieci i młodzież do zainteresowania się nauką, a także zachęcają je do odkrywania fascynującego świata wokół siebie poprzez możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Świat Młodych Badaczy wspiera rozwój ważnych umiejętności u dzieci

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny skierowany do uczniów klas 2-3 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku. W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów w szkołach dzieci wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki, samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski. Takie zajęcia z zakresu nauk ścisłych pobudzają kreatywność dzieci oraz uczą je zbierania informacji, analizy i interpretacji danych. Poprzez tę inicjatywę młodzi ludzie mogą zdobyć cenne umiejętności, które przydadzą im się nie tylko w świecie nauki, ale także w życiu codziennym.

Wsparcie społeczności lokalnych

Zgodnie z założeniem projektu zajęcia stacjonarne odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych i lokalizacji firmy Henkel w Raciborzu, Stąporkowie, Dzierżoniowie i Warszawie.

W tegorocznym projekcie w rejonie Raciborza udział biorą: Szkoła Podstawowa w Chałupkach, Szkoła Podstawowa w Grzegorzowicach, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Markowicach, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pawłowie, Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich, a także placówki z Raciborza: Szkoła Podstawowa nr 1, nr 2, nr 3, nr 15 oraz Społeczna Szkoła Podstawowa w Raciborzu i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu. W zajęciach bierze udział blisko 400 dzieci.

W ramach tegorocznej edycji warsztaty odbyły się również w rejonie Stąporkowa, Dzierżoniowa i Warszawy. W pierwszej połowie roku udział wzięło w nich ponad 2000 dzieci. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko, na początku roku firma przeprowadziła serię kilkunastu warsztatów w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce. Odbyły się one w styczniu i lutym m.in. w Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kutnie i Warszawie.

Rozwój i sukces projektu Świat Młodych Badaczy

Projekt z roku na rok rośnie w siłę. Jest doceniany zarówno przez społeczności lokalne, nauczycieli, szkoły, rodziców, jak również od wielu lat także przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Raporcie Dobrych Praktyk. Łącznie z tegoroczną edycją we wszystkich dotychczasowych warsztatach Świata Młodych Badaczy wzięło udział 8100 dzieci. Od 2020 roku z projektem i eksperymentami mogą zaznajomić się również dzieci z całej Polski poprzez stronę internetową Świata Młodych Badaczy. Zamieszczone na niej filmy edukacyjne cieszą się dużą popularnością. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu, Henkel rozszerzył swoją formułę o materiały dla rodziców i dzieci.

Świat Młodych Badaczy dla rodziców

W nowej odsłonie programu Świat Młodych Badaczy przygotowano cykl materiałów dla rodziców z gotowymi pomysłami na wspólne spędzenie czasu z dziećmi, z których można dowiedzieć się, jak zachęcić najmłodszych do eksperymentowania i odkryć ich kreatywność. Pomysły na fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia wspólnie w domu, wraz z instrukcjami, są dostępne bezpłatnie na specjalnie przygotowanej stronie internetowej firmy Henkel: Dla rodziców (henkel-swiatmlodychbadaczy.pl). W trakcie doświadczeń dzieci będą mogły m.in. odkryć jak samodzielnie zrobić papier, jak stworzyć niewidzialne, tajne pismo, czy też jak zmierzyć powierzchnię swojej skóry.

- Od wielu lat z angażujemy się w projekt edukacyjny Świat Młodych Badaczy. Dajemy szansę każdemu dziecku na odkrycie w sobie pasji do nauki i rozwijanie umiejętności badawczych. Dzieci zawsze zasługują na inspirującą edukację, dlatego też staramy się rozwijać nasz projekt, a także udostępniać materiały rodzicom, by mogli wspólnie towarzyszyć dziecku w odkrywaniu fascynującego świata nauki i eksperymentów. Wierzymy, że dzięki temu pracujemy nad kształtowaniem następnego pokolenia badaczy, gotowych do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości – podkreśla Dorota Strosznajder, pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Projekt doceniany przez nauczycieli

- Świat Młodych Badaczy to wspaniałe, bardzo atrakcyjne zajęcia interaktywne. My nauczyciele z ogromną radością obserwujemy, jak w trakcie tych warsztatów nasi podopieczni z entuzjazmem zdobywają i chłoną wiedzę, osiągając mniejsze czy większe sukcesy. Dzieci mają okazję poczuć się, jak prawdziwi badacze w laboratorium - dodaje Alicja Szamara, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu.

- W czasie prowadzonych warsztatów dało się zaobserwować ogromne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony najmłodszych. Zetknięcie się dziecka z nauką jest bardzo ważne dla uczniów już od najmłodszych lat. Udział w programie pozwala im zrozumieć, jak ważne są nauki ścisłe tj., matematyka, fizyka czy chemia. To właśnie one wyjaśniają szereg zjawisk i zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości. Dzieci przez praktyczne działanie samodzielnie dochodzą do pewnych wniosków. Jest to ważne we współczesnej edukacji, aby zapewniać uczniom warunki do wszechstronnego rozwoju. Dzieci uczą się logicznego myślenia, zaradności, zdobywają nowe umiejętności i kompetencje, a co też istotne współpracują w grupie – dodaje Krystyna Pacharzyna, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w klasie 2 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu.

Partner projektu LeoLAB

Eksperymenty badawcze prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki praktycznym doświadczeniom.

Nie istnieje skuteczniejszy sposób na naukę niż poprzez praktykę i zabawę. To recepta na zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy oraz odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Zaangażowanie dzieci, z którym spotykam się na każdym warsztacie doskonale ilustruje tę prawdę – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Henkel promuje ideę zrównoważonego rozwoju

Warsztaty ściśle wiążą się z obszarami działalności firmy Henkel, takimi jak kleje czy produkty do czyszczenia i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te o tematyce ukierunkowanej na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, przetwarzanie makulatury oraz dbanie o zdrowie.

Informacje prasowe (192,58 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę
Magdalena Bryksa Szymańczak Solski Communications Sp. z o.o. (022) 242 86 43 mszymanczak@solskipr.pl Pobierz wizytówkę